GRUPA IA ŁASUCHY
21-25 stycznia 2019 r.
Temat tygodnia: Tydzień plastyczny
Miniony tydzień był przepełniony zabawami plastycznymi. Dzieci, za pomocą farb, zapoznały się z podstawową paletą barw. Używały pędzla malując biały karton na kolor żółty, niebieski, czerwony, zielony. Łączyły ze sobą podstawowe kolory farb tworząc nowy kolor np. niebieski + żółty = zielony. Odciskały także pomalowane farbą paluszki. Łasuchy poznały również kolorową plastelinę. Z pomocą pani robiły z niej kolorowe wałeczki , z których tworzyły „plastelinowe lizaki”. Opiekunka bawiła się z dziećmi piaskiem kinetycznym. Dzieci ugniatały dowolne kształty, używały plastikowych foremek do tworzenia babeczek. Utrwalając poznane kolory dzieci dopasowywały puzzle do obrazków o tym samym kolorze. Zapoznały się także z książeczką Patrizia Martini pt. „Kolory”.
W zabawach ruchowych dzieci ćwiczyły motorykę małą i dużą, a także umiejętności rzucania do celu. Wykorzystane zostały: zjeżdżalnia, duże hula-hop, kolorowe obręcze, kolorowe piłeczki i woreczki .
Na koniec tygodnia została przeprowadzona zabawa plastyczna, w której dzieci za pomocą kleju , drewnianych patyczków i zwiniętej wcześniej bibuły tworzyły „kolorowe lizaki”. Indywidualne prace dzieci można obejrzeć na tablicy prac grupy IA.
GRUPA IA ŁASUCHY
28 stycznia – 1 lutego 2019 r.
Temat tygodnia: Karnawałowe zabawy muzyczne
Mijający tydzień upłynął nam pod hasłem: ”Karnawałowe zabawy muzyczne”.
Opiekunka, przy pomocy obrazków, ilustracji i rekwizytów, opowiedziała dzieciom, czym jest bal karnawałowy, z jakimi zachowaniami i tradycjami się wiąże. Nasi mali podopieczni mogli również obejrzeć różne stroje karnawałowe, zapoznać się z ich kolorami i fakturą materiałów. Dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały, a nawet przymierzały prezentowane przebrania.
Nie zapomnieliśmy również o rozwijaniu zdolności plastycznych i manualnych, głównie motoryki małej naszych milusińskich – dzieci, przy pomocy kolorowych kredek oraz różnych naklejek, piórek itp., ozdabiały maski karnawałowe. Odbywały się także codzienne zabawy ruchowo-naśladowcze, muzyczne i kołowe.
Zwieńczeniem całego tygodnia był BAL KARNAWAŁOWY, w którym dzieci, przebrane w przygotowane przez rodziców stroje, chętnie uczestniczyły. Opiekunki przygotowały z tej karnawałową, skoczną muzykę, a dzieci z wielkim entuzjazmem i radością uczestniczyły w zabawach i tańcach.
GRUPA IB ŁASUCHY
21 – 25 stycznia 2019 r.
Temat tygodnia: Tydzień plastyczny
W minionym czasie nasze Śpiochy uczestniczyły w różnorodnych zabawach realizowanych w oparciu o miesięczny plan pracy. Tematem przewodnim był : „Tydzień plastyczny”.
- Rozwój poznawczy:
- „Kolory”- zapoznanie dzieci z podstawową paletą barw za pomocą farb. Opiekunka maluje dzieciom rączki (każdy palec na inny kolor), dzieci odciskają rączki na białym kartonie.
- Kolorowe kredki- zapoznanie dzieci z różnymi rodzajami kredek oraz zachęcanie do swobodnego bazgrania.
- „Plastelinowe lizaki”- dzieci próbują zrobić małe wałeczki z plasteliny w różnych kolorach, następnie przy pomocy opiekunki formują wałeczki na kształt lizaków.
- „Kolorowa dobieranka”- zadaniem dzieci jest próba dobrania przedmiotu do odpowiedniego koloru np. żółty-słoneczko, niebieski-chmurki, zielony-trawka.
- „Masa solna”- opiekunka przygotowuje z dziećmi masę solną, następnie wspólnie ugniatają dowolne kształty. Dzieci z pomocą opiekunki wycinają fantazyjne kształty, z przygotowanych wcześniej silikonowych foremek.
- Podsumowanie wiadomości z całego tygodnia.
- Rozwój ruchowy :
- Gimnastyka przy muzyce o tematyce zimowej: „Hu hu ha zima zła”, „Bałwankowa rodzina”, „Zima, zima, zima”, „Śnieg pada”.
- Piosenki z pokazywaniem: „Tu jedną rączkę mam”, „Tu paluszek”, „Głowa, ramiona, kolana, pięty”.
- Usprawnianie motoryki dużej poprzez wykonywanie ruchów dowolnych przy muzyce.
- Maszerowanie przy piosenkach: „Jak to miło być kaczuszką”, „Idzie Zuch”, „Maszerują dzieci drogą”.
- Rozwój manipulacyjno-konstrukcyjny:
- Zabawa swobodna samochodami i klockami typu „wafle”.
- Zabawa na materacach z woreczkami.
- Przeglądanie książeczek.
- Swobodne zabawy lalkami, misiami.
- Swobodna zabawa na bujakach i tunelu.
- Próba rzucania do celu woreczkami.
- Rozwój społeczny:
- Wdrażanie do zasad obowiązujących w grupie.
- Nauka sprzątania po sobie zabawek.
- Doskonalenie umiejętności posługiwania się łyżką i samodzielnego picia z kubeczka.
- Utrwalanie nawyków higienicznych- mycie rączek.
Praca plastyczna: „Wydzieranki- wyklejanki”- „Chmurki”.
GRUPA IB ŚPIOCHY
28 stycznia – 1 lutego 2019 r.
Temat tygodnia: Karnawałowe zabawy muzyczne
Tydzień upłynął dzieciom w karnawałowych nastrojach. Śpiochy zapoznały się z karnawałowymi rekwizytami i zwyczajami oraz tworzyły maski karnawałowe, samodzielnie ozdabiając je kolorowymi naklejkami. Maluszki chętnie bawiły się kolorowymi balonami i z dużym zaangażowaniem łapały mydlane bańki. Dzieci uczestniczyły także w zabawach sensorycznych, ale największą atrakcją tego tygodnia był dla nich BAL KARNAWAŁOWY, podczas którego bawiły się w rytmie skocznych piosenek dziecięcych.
Nie zabrakło również zabaw i zajęć , stymulujących poszczególne sfery rozwojowe.
Rozwój ruchowy:
- Tor przeszkód z wykorzystaniem: tuneli, miękkich materacy;
- Próby podrzucania, turlania, łapania i podawania piłki;
- Stymulowanie umiejętności prawidłowego siadania, raczkowania i pionizacji ciała;
- Stwarzanie przestrzeni do swobodnego poruszania się po Sali;
- Ćwiczenie koordynacji- wzrokowo ruchowej.
Rozwój manipulacyjny i konstrukcyjny:
- Chwytanie zabawek i postukiwanie nimi o różne powierzchnie;
- Wkładanie mniejszych przedmiotów w większe;
- Ćwiczenie chwytu.
Rozwój społeczny i emocjonalny:
- Wdrażanie zasad obowiązujących w grupie;
- Zachęcanie do wspólnych zabaw i dzielenia się zabawkami.
GRUPA II ZGRYWUSY
21 – 25 stycznia 2019 r.
Temat tygodnia: Dzień babci i dziadka
Tydzień ten poświęcony był przygotowaniom do uroczystości z okazji „ Dnia Babci i Dziadka” oraz tematyce związanej z tymi ważnymi dla dzieci osobami.
Dzieci oglądały przygotowane ilustracje babci i dziadka, a opiekunka przedstawiła ich wygląd i cechy charakterystyczne. W zabawie dydaktycznej pt. „Co należy do babci, a co do dziadka?”, dzieci zapoznały się z przedmiotami, które kojarzą się z dziadkami takimi jak: okulary, kapcie, laska, druty, włóczka, krawat. Dzięki temu opiekunka stymulowała procesy poznawcze (mowę, myślenie, uwagę) i nakierowywała na prawidłowy dobór przedstawionych przedmiotów.
W kolejnym dniu, na podstawie pojedynczych obrazków, dzieci rozmawiały o sposobach spędzania czasu z dziadkami (takie, jak spacery, zabawa klockami, czytanie bajek, wspólne gotowanie).
Każdego dnia dzieci ćwiczyły przed występem, jaki przygotowywały z okazji Dnia Babci i Dziadka. Były ogromnie zmotywowane, ale jak najlepiej zaprezentować się przed zaproszonymi do żłobka ukochanymi babciami i dziadkami.
Na koniec tygodnia Zgrywusy wykonywały prezenty dla Babci i Dziadka. Każde dziecko przyniosło z domu swoje zdjęcia i z pomocą opiekunki wykonało ramkę. Dzięki temu ćwiczyły również koncentrację uwagi, spostrzegawczość oraz precyzję ruchów dłoni – przyklejanie zdjęć i ozdób w wyznaczone miejsce.
GRUPA III WAŻNIAKI
21 – 25 stycznia 2019 r.
Temat tygodnia: W świecie zimowych baśni
W dniach 21.-25.01.2019r. Ważniakom towarzyszyły baśniowe i bajkowe historie.
Etapy naszej bajkowej przygody:
- Teatrzyk „Ptasia stołówka”.
- Wspólne czytanie w kąciku czytelniczym.
- Odtwarzanie bajki „Czerwony kapturek” – teatr żywego aktora i teatrzyk pacynkowy.
- Układanie 3-4 – elementowych puzzli – postacie z współczesnych znanych i lubianych bajek.
- Praca plastyczna „Księga bajek i baśni Ważniaków”.
- Relaksacja krasnoludków przy muzyce klasycznej.
Naszemu bajkowemu tygodniowi towarzyszyła przyjazna atmosfera oraz wszechstronny rozwój – nauka myślenia, rozwój i poszerzanie słownictwa, poszerzenie wyobraźni, nauka wartości i prawidłowych postaw społecznych.
GRUPA III WAŻNIAKI
28 stycznia – 1 lutego 2019 r.
Temat tygodnia: Bal karnawałowy
W karnawale wszyscy urządzają bale.
To tradycja bardzo stara, strojów pięknych co niemiara.
Niech się bawią duzi, mali,
Zgromadzeni na tej sali.
Ostatni tydzień stycznia upłynął Ważniakom w karnawałowym nastroju, przepełnionym muzyką i zabawą. Wstęp do zabawy karnawałowej rozpoczęliśmy teatrzykiem pt. „Karnawał” , którego treścią opiekunka zapoznała Ważniaki z tradycją obchodzenia bali karnawałowych.
Podczas zajęć „Kolorowy karnawał” opiekunka wprowadziła dzieci w karnawałowy nastrój. Zapoznała nasze maluchy z dziecięcymi piosenkami, które tańczymy i śpiewamy na balu, ponadto omówiła oraz zaprezentowała typowe maski oraz stroje karnawałowe, w które najchętniej przebierają się dzieci na balu karnawałowym. Nie zabrakło więc piratów, czerwonego kapturka, Indianina czy księżniczki.
Kolejnego dnia opiekunka zapoznała dzieci z wierszem pt. „W karnawale”. Zaprezentowała i omówiła wygląd oraz cechy charakterystyczne poszczególnych bohaterów wiersza. Zadaniem dzieci było odszukanie na obrazkach poszczególnych sylwet omawianych bohaterów. W czasie zajęć dzieci ćwiczyły słuchanie ze zrozumieniem, koncentracje oraz mowę czynną.
„W krainie Kopciuszka” – opiekuna zapoznała dzieci z bajką o Kopciuszku, omówiła sylwety głównych bohaterów oraz morał płynący z bajki. Kształtowała w ten sposób umiejętności słuchania tekstu czytanego, wypowiadania się na dany temat oraz rozwijała wyobraźnię dzieci.
Na zakończenie tygodnia Ważniaki wykonały prace plastyczną pt. „Maska karnawałowa”, podczas której ozdabiały szablon maski kolorowymi cekinami, piórkami, pomponami. Nasze maluchy rozwijały w ten sposób swoją aktywność twórczą, wyobraźnię oraz kształtowały poczucie odpowiedzialności i satysfakcji z wykonanej pracy.
Wszystkim zajęciom i zabawom towarzyszyła radość, śmiech oraz spontaniczna aktywność dzieci.