Projekt Maluch Plus 2017 – edycja Za Życiem – opis nowych sal terapeutycznych

Od nowego roku w żłobkach nr 1 ul. Wileńska, nr 2 ul. Okrzei, nr 5 ul. Sowia, nr 6 ul. Herberta, nr 7 ul. Braci Wieniawskich, nr 8 ul. Nałkowskich funkcjonują sale terapeutyczne przeznaczone do pracy z dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności, zróżnicowanymi trudnościami rozwojowymi oraz wymagającymi indywidualnego wsparcia psychologicznego i pedagogicznego.

Pomieszczenie zostało wyposażone w specjalistyczne pomoce terapeutyczno-edukacyjne w ramach resortowego projektu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 Maluch Plus” 2017 – edycja specjalna „Za Życiem”.

Pomoce edukacyjne są dostosowane do poszczególnych niepełnosprawności oraz trudności rozwojowych. Celem oddziaływań jest prowadzenie zajęć ogólnorozwojowych, wspomagających prawidłowy rozwój małego dziecka. Zajęcia obejmują również elementy terapii zaburzeń sensorycznych, nadpobudliwości, trudności w sferze emocjonalnej i społecznej, oraz nieprawidłowości funkcji poznawczych i motorycznych.

Prowadzone zajęcia kompensacyjne pozwolą na stymulację percepcji dotykowej- z wykorzystaniem różnego rodzaju piłek z wypustkami, kamieni i klocków sensorycznych, obrazków o zróżnicowanych fakturach, młoteczków z wypustkami, materacy rehabilitacyjnych.

Percepcji słuchowej – z wykorzystaniem puszek dźwiękowych, pozytywek, rozpoznawania odgłosów z otoczenia.

Percepcji wzrokowej – z wykorzystaniem lamp zmieniających kolory, magicznych świecących kul, kalejdoskopów, plam transparentnych.

Motoryki dużej i małej – z wykorzystaniem piłek i wałków rehabilitacyjnych, materacy, huśtawki, piłek do odruchów.

Zajęcia mają charakter indywidualny, są dostosowane do potrzeb dziecka i jego możliwości rozwojowych. Prowadzone są w formie zabawy, w przyjaznej atmosferze akceptacji oraz podążania za potrzebami małego dziecka.

Szczegółowy opis sal wraz z zdjęciami w zakładce sale na stronach każdego żłobka.


Opisy do poszczególnych sal w żłobku:

BAWIALNIA – miejsce urządzone z myślą o naszych najmłodszych przeznaczone do niezapomnianej zabawy. To kolorowa przestrzeń pełna atrakcji, gdzie dzieci mogą nieskrępowanie bawić się klockami, puzzlami, pluszowymi zabawkami, lalkami, samochodami lub tańczyć przy muzyce. Tu mogą wcielać się w role kucharza, fryzjera, lekarza, ekspedienta w kącikach tematycznych lub czytać bajki w kąciku bibliotecznym. W bawialni każde dziecko znajdzie coś dla siebie. Opiekunowie grup organizują dzieciom różnego rodzaju zabawy i zajęcia stymulujące naturalną aktywność dzieci. Tu nasi mali odkrywcy poznają świat i rozwijają swoje kompetencje społeczne obcując z rówieśnikami.

SYPIALNIA – miejsce odpoczynku i wyciszenia dzieci po pełnym atrakcji dniu. Dla dziecka ważny jest nie tylko sen nocny. Równie ważny jest sen czy drzemka w ciągu dnia. Sen ma dobroczynne działanie na organizm zwłaszcza małego dziecka, które rośnie i bardzo aktywnie się rozwija. Ważne jest przygotowanie dzieciom zacisznego i spokojnego miejsca do odpoczynku i snu. Dziecko odpoczywa, a jego mózg może odetchnąć od natłoku bodźców i „poukładać” nowe informacje. Sen pozwala dziecku zregenerować siły niezbędne do dalszej zabawy i poznawania świata. W czasie snu wzmacnia się system odpornościowy a organizm wydziela hormon wzrostu. W naszej sypialni każde z dzieci ma swoje łóżeczko lub leżaczek z kolorową pościelą oraz piżamkę, w którą przebierane jest do snu. O czystość pościeli i piżamek dba nasza pani w pralni.

JADALNIA – bezpieczne miejsce do spożywania posiłków każdego dnia. Tu dzieci jedzą smaczne i zdrowe posiłki: śniadanie, II śniadanie, dwudaniowy obiad, podwieczorek przygotowywane przez nasze panie kucharki w żłobkowej kuchni. W żłobku wprowadzamy dobre nawyki żywieniowe dbając w ten sposób o zdrowie i dobry rozwój dzieci a jadłospis jest przygotowywany z myślą o potrzebach naszych najmłodszych. Meble w jadalni są dopasowane do wieku i potrzeb dzieci oraz pozwalają na zachowanie zasad higieny.

SALA GIMNASTYCZNA – W żłobku mamy atrakcję w postaci salki gimnastycznej, gdzie maluchy mogą rozwijać swoją sprawność ruchową. Znajdują się tam drabinki gimnastyczne, drążek gimnastyczny, materace, równoważnia, tor przeszkód i inne pomoce do ćwiczeń. W tym miejscu dzieci realizują potrzebę ruchu. Poprzez ruch dziecko poznaje otaczający świat oraz samego siebie. Ruch jest bardzo ważny u małych dzieci ponieważ pobudza aktywność mózgu i decyduje o całościowym rozwoju psycho – motorycznym dziecka.

SZATNIA – miejsce z szafkami na ubranka i buciki dzieci a szatnia grupy najmłodszej I B również z miejscem do karmienia i przewijania dzieci:

Budynek naszego żłobka:

 

error: Content is protected !!