GRUPA IA ŁASUCHY

18.– 22. marca 2019 r.

Temat tygodnia: Czym pachnie wiosna

Zgodnie z planem pracy realizowane były zabawy i zajęcia wpływające na rozwój dziecka, dotyczące różnych obszarów.

Rozwój ruchowy:

  • zabawy ruchowo – naśladowcze przy dźwiękach muzyki o tematyce wiosennej;
  • zabawy w kole „ Szewczyk”, „Przyszła wiosna do niedźwiedzia”;
  • zabawy z chustą animacyjną;
  • taniec z szarfami do muzyki klasycznej A. Vivaldiego „ Cztery pory roku- wiosna”;
  • gimnastyka ogólnorozwojowa: podskoki, skłony, pajacyki, chodzenie na palcach, chodzenie na piętach.

Rozwój poznawczy:

  • zapoznanie dzieci z zapachami wiosny: pierwsze zielone listeczki, zielona trawka itp.;
  • zapoznanie dzieci z kwiatami o różnym kolorze, zapachu, przy pomocy kwiatów żywych, obrazków, ilustracji;
  • Poszukiwacze wiosny” – zabawa orientacyjna ćwicząca spostrzegawczość: zadaniem dzieci było odnalezienie symboli wiosny, które były pochowane po całej sali i zaniesienie ich do koszyczka Pani Wiosny;
  • czytanie wierszy, bajek o tematyce wiosennej.

Rozwój manipulacyjno – konstrukcyjny:

  • zabawy klockami o różnej strukturze;
  • nauka piętrzenia i szeregowania klocków;
  • układanki drewniane;
  • próby segregacji klocków;
  • zabawy paluszkowe;
  • Suknia Pani Wiosny”-wspólna praca plastyczna, zadaniem dzieci było ozdobienie sukni Pani Wiosny za pomocą kolorowych kwiatuszków i zielonych listeczków.

Rozwój społeczny i emocjonalny:

  • utrwalanie umiejętności siadania w kole;
  • utrwalanie zasad obowiązujących w grupie;
  • doskonalenie umiejętności samodzielnego jedzenia i picia;
  • zachęcanie do dzielenia się zabawkami;
  • utrwalanie nawyku mycia rąk;
  • zachęcanie do wspólnych zabaw.

GRUPA IA ŁASUCHY

25.–29. marca 2019 r.

Temat tygodnia: Pan Bocian i Żabki

W minionym tygodniu Łasuchy poznały bliżej postać bociana i żabki. Dowiedziały się, jakie są ich cechy charakterystyczne (bocian: długie, czerwone nogi, czerwony dziób, upierzenie; żabka: zielony kolor, skacze, ma długi język), a także słuchały ich odgłosów odtwarzanych z płyty CD. Aby kształtować zdolności manipulacyjne rąk tworzyły bociana z płatków kosmetycznych oraz patyczków do szaszłyków oraz postać żabki z papierowych talerzyków i wyciętych gotowych elementów. Kolejnego dnia dzieci poznały utwór „Żabka Małgosia”, a następnie próbowały układać dwuelementowe puzzle przedstawiające bociana i żabkę. Łasuchy dowiedziały się również gdzie żyje żabka (staw) i bocian (gniazdo), a następnie próbowały dopasować je do odpowiedniego obrazka. W tym tygodniu dzieci kształtowały swoją motorykę małą i dużą, a także ogólną sprawność ruchową poprzez zabawy ruchowo- naśladowcze (skaczemy jak żabki, klekoczemy jak bociany) ilustrowane ruchem do piosenek, m.in.. „Kle kle boćku”, „Była sobie żabka mała”, „Żabie kroki”. Zabawa „śladami żabki i bociana” polegała na tym, aby dzieci idąc po śladach żabki i bociana doszły do maskotek, dzięki temu ćwiczyły koordynację wzrokowo- ruchową. Pod koniec tygodnia dzieci tańczyły do różnych piosenek w opaskach żabki i bociana. W ostatni dzień Łasuchy na pożegnanie z nowo poznanymi „przyjaciółmi” wykonały pracę plastyczną- żabkę wyklejoną plasteliną.

GRUPA IB ŚPIOCHY

18.– 22. marca 2019

Temat tygodnia: Czym pachnie wiosna?

W tym tygodniu dzieci zapoznały się z zapachami wiosny: pierwszymi zielonymi listkami, świeżą zieloną trawką oraz ziołami. Śpiochy z zaciekawieniem oglądały kolorowe wiosenne kwiaty oraz wybrały się na wiosenny spacer w sali w poszukianiu wiosny. Tydzień upłynął nam w rytmie wiosennych piosenek pt: „Maszeruje wiosna”, „Bocian i żabki”. Uwięczeniem tygodnia była praca plastyczna w której dzieci wyklejały suknię Pani Wiosny. Wszystkie zabawy realizowane w tym tygodniu stymulowały rozwój dzieci w poszczególnych obszarach.

Rozwój ruchowy:

  • Tor przeszkód z wykorzystaniem: tuneli, miękkich materacy;
  • Próby podrzucania, turlania, łapania i podawania piłki;
  • Stymulowanie umiejętności prawidłowego siadania, raczkowania i pionizacji ciała;
  • Stwarzanie przestrzeni do swobodnego poruszania się po Sali;
  • Ćwiczenie koordynacji- wzrokowo ruchowej.

Rozwój manipulacyjny i konstrukcyjny:

  • Chwytanie zabawek i postukiwanie nimi o różne powierzchnie;
  • Wkładanie mniejszych przedmiotów w większe;
  • Ćwiczenie chwytu.

Rozwój społeczny i emocjonalny:

  • Wdrażanie zasad obowiązujących w grupie;
  • Zachęcanie do wspólnych zabaw i dzielenia się zabawkami.

GRUPA IB ŚPIOCHY

25.–29. marca 2019 r.

Temat tygodnia : Pan Bocian i Żabki

Ostatni tydzień marca minął maluszkom pod hasłem zabaw z wiosennymi postaciami – bocianem i żabkami. Dzieci zapoznały się z postacią bociana, z jego wyglądem i cechami charakterystycznymi ( długie nogi, dziób, upierzenie), a także uważnie wsłuchiwały się w rytmiczne klekotanie – odgłosy, jakie wydaje ten ptasi symbol wiosny. Następnie dzieci zapoznały z postacią żabki, z jej wyglądem i cechami charakterystycznymi ( zielona, skacze i ma długi język) oraz jej charakterystycznym „kumkaniem”. Zabawy ruchowe i naśladowcze również odnosiły się do tematu żabek i boćków – dzieci próbowały naśladować sposób zachowania i poruszania się tych zwierząt oraz ich odgłosy. Uwieńczeniem tygodnia była praca plastyczna – Śpiochy wyklejały kontury żabki zieloną plasteliną.

 

GRUPA II ZGRYWUSY

18.– 22. marca 2019 r.

Temat tygodnia: Porządki w domu

W tym tygodniu dzieci z grupy Zgrywusów zapoznały się z codziennymi porządkami w domu. Opiekunka pokazała dzieciom czynności związane ze sprzątaniem takie jak mycie okien, odkurzanie, sprzątanie zabawek i wycieranie kurzy. Wdrażała dzieci do układania zabawek po skończonej zabawie. W zabawie dydaktycznej pt. „ Co nam pomaga w sprzątaniu?” opiekunka, posiłkując się ilustracjami i rekwizytami, przedstawiła sprzęt służący do sprzątania. Opiekunka zapoznała dzieci z takimi przedmiotami jak: szczotka, ścierka, odkurzacz i wyjaśniła do czego dana rzecz służy, rozwijając jednocześnie procesy poznawcze, takie jak mowa, uwaga, pamięć i myślenie. W zabawie pt. „Posprzątajmy dywan” opiekunka rozsypała na dywanie różnorodne zabawki, papiery, plastikowe butelki, a zadaniem dzieci była segregacja zabawek, papieru i plastiku. Zgrywusy poznały również akcesoria, które służą do ogrodowych porządków. Pod koniec tygodnia w zabawie plastycznej dzieci wyklejały kolorowe akcesoria do sprzątania. Opiekunka stymulowała naukę trzymania kleju w rączce i chwyt pęsetowy wśród dzieci. Nie zabrakło również wiosennej zabawy pt. „ Przyszła wiosna do niedźwiedzia”.

GRUPA II ZGRYWUSY

25.–29. marca 2019 r.

Temat tygodnia: Pan rolnik

Dzieci w tym tygodniu zapoznały się z tematem związanym z rolnikiem oraz jego pracą w gospodarstwie. Zagadnienia przyswajane przez dzieci miały na celu zapoznanie z wyglądem gospodarza na wsi, a także podkreślenie roli, jaką spełnia na co dzień wykonując swoje obowiązki. W ciągu tygodnia zostały przeprowadzone zajęcia dydaktyczne i ruchowe mające na celu utrwalenie wiadomości związanych z pracą na roli. Dzieci poznały maszyny rolnicze i cały obrzęd związany z prowadzeniem gospodarstwa rolnego. Podczas tygodnia zajęć Zgrywusom przybliżono także świat zwierząt gospodarskich, które posiada rolnik. Poznały cykl powstawania pieczywa oraz dowiedziały się, jakich produktów niezbędnych do produkcji żywności dostarcza nam gospodarstwo rolne. Na koniec tygodnia dzieci wykonały prace plastyczne pt. „Traktor”, gdzie poznały technikę łączenia różnych faktur oraz doskonaliły umiejętność prawidłowego trzymania kredki .

 

GRUPA III WAŻNIAKI

18.–22. marca 2019 r.

Temat tygodnia: Porządki w domu i w ogrodzie

Na początku tygodnia Ważniaki oglądały teatrzyk na podstawie wiersza J. Brzechwy „Wiosenne porządki”, kolejnym etapem była zabawa dydaktyczna, w której opiekunka wykorzystała obrazki przedstawiające czynności sprzątania, jakie każdy wykonuje w domu (np. mycie okien, zamiatanie, odkurzanie dywanu).Dzieci miały okazję nazwać każdą czynność i przyporządkować odpowiedni przedmiot, który ułatwi sprzątanie – np. odkurzanie dywanu – odkurzacz. Za pomocą metody „worka czarodziejskiego” Ważniaki poznały akcesoria służące do sprzątania, następnie przystąpiły do zabawy w kąciku prania, prasowania i czystości. Ważnym punktem naszego tygodnia była wizyta w żłobkowej pralni. Porządki to nie tylko dbanie o dom, ale również dbanie o ogród, dlatego też Starszaki przystąpiły do poznawania narzędzi ogrodniczych i zabawy w kąciku ogrodniczym sądząc wspólnie z panią opiekunką cebulkę, z której wyrośnie szczypiorek. Każdego dnia nasza roślinka jest doglądana i podlewana. Na zakończenie porządkowego tygodnia dzieci wykonały pracę plastyczną pt. „Konewka” – ozdabiając kontury konewki farbą i niebieską folią. Każdy Ważniak miał okazję również na spacer po ścieżce sensorycznej wykonanej z różnego rodzaju materiałów i faktur.

GRUPA III WAŻNIAKI

25.–29. marca 2019 r.

Temat tygodnia: 25- 29.03.2019 : Rośliny wiosną

Ostatni tydzień marca upłynął Ważniakom w temacie wiosennych kwiatów. Opiekunka, na podstawie ilustracji raz kwiatów wykonanych z krepiny, omówiła dzieciom, jakie kwiaty przynosi nam nowa pora roku – wiosna (krokusy, żonkile, tulipany, przebiśniegi, zawilce). Szczególną uwagę zwróciła na budowę kwiatów (łodyga, liście, kwiat) oraz ich różnobarwne ubarwienie (żółty, czerwony, fioletowy, biały, zielony). Urozmaiceniem zajęć była historyjka obrazkowa pn.”Od cebulki do roślinki”, gdzie zadaniem dzieci było ułożenie obrazków ilustrujących wzrost kwiatka w odpowiedniej kolejności. Kolejnego dnia nasze Ważniaki układały wiosenne bukiety z kwiatów przygotowanych przez Panią opiekunkę. Zawijały je w celofan, kolorową flizelinę, wkładały do ozdobnych koszyczków, inne przewiązywały kolorową wstążką. Powstały piękne kompozycje kwiatowe z żonkili, tulipanów oraz mieszane. Na zakończenie kwiecistego tygodnia Ważniaki razem z Panią opiekunką posadziły do doniczek cebulę z której wyrośnie szczypiorek, ziemniaka oraz cebulki kwiatów (żonkil i tulipan). Dzieci z dużym zaangażowaniem i chęcią sypały ziemię do doniczek, wkładały cebulki oraz podlewały posadzone rośliny. Gotowe doniczki stanęły na oknie w naszej sali, gdzie przez najbliższe tygodnie będziemy obserwowali ich wzrost. Każdego dnia towarzyszyły nam zabawy oraz piosenki o tematyce wiosennej tj. “Maszeruje wiosna” , “Przyszła wiosna do niedźwiedzia”, “Słono po deszczu. Dzieci z dużą chęcią brały udział w proponowanych zabawach, które wprowadzały nas w dobry nastrój na cały dzień.

 

error: Content is protected !!