GRUPA IA ŁASUCHY
27 – 31 maja 2019 r.
Temat tygodnia: Tydzień z bajką
Ubiegły tydzień upłynął Łasuchom pod znakiem znanych i lubianych bajek, zaprezentowanych w różnorodny sposób. „Trzy świnki” zostały zaprezentowane dzieciom z użyciem pacynek i rekwizytów przygotowanych przez opiekunkę. „Kaczka dziwaczka” została przedstawiona z pomocą historyjki obrazkowej.„ Czerwony kapturek” pani opiekunka przeczytała korzystając z książeczki z efektami 3D. Ponadto została przygotowana sensoryczna ścieżka „Czerwonego Kapturka”. Dzieci pokonywały drogę przygotowaną z różnych faktur: miękkich, gładkich, szorstkich, płynnych. W zabawie plastycznej dzieci wspólnie ozdabiały domek „Trzech świnek” elementami wyciętymi z kolorowego papieru.
GRUPA IA ŁASUCHY
3 – 7 czerwca 2019 r.
Temat tygodnia: Pracowita pszczółka
Czerwiec w grupie IA rozpoczęliśmy od rozmowy na temat cech charakterystycznych pszczoły tj. czułki, skrzydełka, żądło. Pani opiekunka przedstawiła maluszkom wiersz pt. „Pracowita pszczółka”. Kolejnego dnia wiele radości sprawiła dzieciom zabawą ruchowo – naśladowcza przy utworze Vivaldiego „Cztery pory roku – Lato”. Gdy słychać było muzykę dzieci udawały pszczółki – bzycząc biegały i machały rączkami, kiedy muzyka milkła dzieci siadały na kwiatuszki wycięte z kolorowego papieru. „Głodny miś” to zabawa z wykorzystaniem misia wyciętego z kartonu polegająca na karmieniu go przez dzieci smakołykami – miód, jagody, jeżyny. Pod koniec tygodnia „Łasuchy” wykonały wspólną pracę plastyczną pt. „Mała pszczoła” polegającą na wyklejaniu czarnych pasków kulkami zrobionymi z bibuły na narysowaną na żółtym kartonie pszczółki.
GRUPA IB ŚPIOCHY
27-31 maja 2019 r.
Temat tygodnia: Tydzień z bajką
W tym tygodniu dzieci zapoznały się z bajkami: „Trzy świnki”, „Kaczka dziwaczka” i „Czerwony kapturek”. Z dużym zainteresowaniem słuchały bajek czytanych przez Panią opiekunkę oraz bajki ze słuchowiska w wykonaniu „Misia i Margolci”. Zajęcia muzyczne także związane były z bajkową tematyką. Korzystając z ładnej pogody dzieci sporą część czasu spędzały na zabawach na tarasie żłobkowym. Uwieńczeniem tygodnia była praca plastyczna polegająca na wyklejeniu kolorowym papierem domków dla trzech świnek.
Rozwój ruchowy:
- Tor przeszkód z wykorzystaniem: tuneli, miękkich materacy;
- Próby podrzucania, turlania, łapania i podawania piłki;
- Stymulowanie umiejętności prawidłowego siadania, raczkowania i pionizacji ciała;
- Stwarzanie przestrzeni do swobodnego poruszania się po Sali;
- Ćwiczenie koordynacji- wzrokowo ruchowej.
Rozwój manipulacyjny i konstrukcyjny:
- Chwytanie zabawek i postukiwanie nimi o różne powierzchnie;
- Wkładanie mniejszych przedmiotów w większe;
- Ćwiczenie chwytu.
Rozwój społeczny i emocjonalny:
- Wdrażanie zasad obowiązujących w grupie;
- Zachęcanie do wspólnych zabaw i dzielenia się zabawkami.
GRUPA IB ŚPIOCHY
3 – 7 czerwca 2019 r.
Temat tygodnia: Pracowita pszczółka
W minionym czasie nasze Śpiochy uczestniczyły w różnorodnych zabawach realizowanych w oparciu o miesięczny plan pracy. Tematem przewodnim było : „Pracowita pszczółka”.
-
Rozwój poznawczy:
- „Kto to taki?”- zapoznanie dzieci z wyglądem pszczoły na podstawie ilustracji i maskotki pszczoły. Przedstawienie cech charakterystycznych pszczoły (czułki, skrzydełka, żądło).
- „Jestem pszczołą”-zabawa ruchowo-naśladowcza przy utworze Vivaldiego Cztery pory roku—Lato”. Podczas trwania muzyki dzieci udają pszczoły- biegają, machają rączkami, bzyczą. Kiedy muzyka milknie , dzieci siadają na kwiatuszku (obręczy) .
- „Głodny miś”- zabawa z wykorzystaniem maskotki przedstawiającej misia. Dzieci karmią misia wrzucając mu smakołyki do buzi wycięte z papieru: jagody, maliny.
- „Pracowita pszczółka”- przedstawienie wiersza w wykorzystaniem rewizytów.
- Podsumowanie wiadomości z całego tygodnia.
-
„Rozwój ruchowy :
- Piosenki z pokazywaniem „Idziemy do zoo”, „Dżungla”, „Koniki”.
- Zabawy ruchowo-naśladowcze przy piosenkach o pszczółce i innych owadach: „Pszczółka Maja”, ”Taniec Mai” „Biedroneczki są w kropeczki”.
- Proste zabawy kołowe do piosenek: „Mam chusteczkę haftowaną”, „Dwa malutkie misie”, „Jadą Indianie na polowanie”, „Chodzi lisek koło drogi”, „Stary Niedźwiedź”.
- Piosenki z pokazywaniem: „Pokaż Jasiu”, Głowa, ramiona, kolana, pięty”, „Tu jedną mam rączkę”, „Tu paluszek”.
-
Rozwój manipulacyjno-konstrukcyjny:
- Swobodna zabawa w basenie z plastikowymi piłeczkami.
- Zabawa na materacach z woreczkami.
- Przeglądanie książeczek.
- Swobodne zabawy lalkami, misiami.
- Swobodna zabawa na bujakach.
-
Rozwój społeczny:
- Wdrażanie do zasad obowiązujących w grupie.
- Nauka sprzątania po sobie zabawek.
- Doskonalenie umiejętności posługiwania się łyżką i samodzielnego picia z kubeczka.
- Utrwalanie nawyków higienicznych- mycie rączek.
Praca plastyczna: „Plaster miodu”.
GRUPA II ZGRYWUSY
27 – 31 maja 2019 r.
Temat tygodnia: Bezpieczne spacery i zabawy na dworze
W ostatnim majowym tygodniu nasze Zgrywusy poznały zasady bezpiecznych spacerów i zabaw na dworze. W zabawie dydaktycznej pt. „ Policjant” opiekunka przedstawiła postać policjanta posiłkując się ilustracjami oraz jego atrybutami takimi jak czapka, lizak, kajdanki, odznaka. W innym dniu dzieci zapoznały się z wyglądem i funkcją sygnalizacji świetlnej. Opiekunka przeprowadziła zabawę na tarasie żłobkowym. Dzieci wraz z opiekunką ułożyły z białych pasków wyciętych z kartonu – przejście dla pieszych. Kiedy było zielone światło Zgrywusy przechodziły przez przejście, a gdy czerwone stały. Opiekunka utrwalała u dzieci pozytywne zachowania. Pod koniec tygodnia Zgrywusy w zabawie plastycznej wykonywały za pomocą kolorowych kółek i patyczków swoje lizaki policyjne. Dzieci naklejały na patyk kółeczka. Nie zabrakło również zabaw na świeżym powietrzu.
GRUPA II ZGRYWUSY
3 -7 czerwca 2019 r.
Temat tygodnia: Idziemy do zoo
Miniony tydzień upłynął Zgrywusom na zabawach w towarzystwie egzotycznych zwierząt. Dzieci ,przy pomocy pluszaków, obrazków w książkach, puzzli i piosenek, poznały zwierzęta mieszkające w ogrodzie zoologicznym: słonia, tygrysa, żyrafę, małpy, hipopotama, zebrę, lwa itd. Dzieci poznały cechy charakterystyczne mieszkańców zoo, ich sposób porozumiewania się, wygląd, wielkość, co lubią jeść i jakie odgłosy wydają. Towarzyszyły temu zabawy umuzykalniające, ruchowe, bajki i wiersze czytane przez opiekunkę. Podczas zabawy plastycznej wspólnie wykonały „portret” tygrysa wyklejając skrawkami bibuły jego kontur.
GRUPA III WAŻNIAKI
27 – 31 maja 2019 r.
Temat tygodnia: Dzień Dziecka
W minionym tygodniu nasze Ważniaki uczestniczyły w zajęciach mających na celu zapoznanie dzieci z ich własnym świętem Dniem Dziecka i sposobami na jego miłe i przyjemne spędzenie. Miały możliwość posłuchania bajeczki „ Calineczka” jak również obejrzenia jej w formie historyjki obrazkowej. Pod koniec tygodnia dzieci mogły pobudzić wyobraźnie i na niebieskiej chmurce odbić pieczątką wymarzony prezent
Zgodnie z miesięcznym planem pracy realizowane zostały zabawy w ramach poszczególnych obszarów rozwojowych:
Rozwój ruchowy i umuzykalniający:
- poranna gimnastyka
- podskoki, skłony, wyskoki przy piosence „Gimnastyka to zabawa”
- marsz naprzemienny z użyciem tamburyna
- inscenizacja piosenek o tematyce zimowej
- relaksacja: słuchanie spokojnych i wyciszających piosenek
Rozwój poznawczy:
- „W Dniu Dziecka”- zapoznanie z różnymi formami spędzania czasu z okazji Dnia Dziecka ( spacer, wyjście na plac zabaw, do kina, do teatru, do wesołego miasteczka, do parku, wyjście na lody itp.).
- „ Bajka z okazji Dnia Dziecka”- prezentacja bajki pt.” Calineczka” jako jedna z form spędzania czasu dzieckiem w dniu jego święta.
- „ Bal z okazji Dnia Dziecka” – przedstawienie za pomocą ilustracji co to jest bal i jakie można zorganizować zabawy na takim balu. Zorganizowanie zabaw i zajęć na świeżym powietrzu min. puszczanie baniek, spacery, zabawy z piłkami i chustą animacyjną.
- „ Historia o zagubionej zabawce. Palcem po śladzie- prezentacja historii dzieci, które zgubiły zabawkę. Dopasowywanie postaci dzieci do zabawek przesuwając palcem po śladzie.
- „ Wymarzone prezenty z okazji Dnia Dziecka”- zabawa plastyczna – odbijanie pieczątek przedstawiających różne zabawki „ prezenty” do niebieskiej chmurki.
Rozwój manipulacyjny i konstrukcyjny
- przewlekanki
- zabawy układankami, układanie piramidek
- klocki – piętrzenie szeregowanie uwzględniając wielkość klocków
Rozwój społeczny:
- wdrażanie dzieci do zasad i reguł obowiązujących w żłobku,
- wspieranie emocjonalne dzieci
- zachęcanie do wspólnych zabaw
GRUPA III WAŻNIAKI
3 – 7 czerwca 2019 r.
Temat tygodnia: Zwierzęta w ZOO
W minionym tygodniu nasze Ważniaki uczestniczyły w zajęciach mających na celu zapoznanie dzieci z mieszkańcami ZOO. Dzieci miały możliwość posłuchania odgłosów tych zwierząt jak również dowiedzieć się jak należy zachowywać się bezpiecznie na wycieczce w ZOO.
Pod koniec tygodnia mogły wykleić swoja małpkę przy pomocy kaszy gryczanej i jęczmiennej.
Zgodnie z miesięcznym planem pracy realizowane zostały zabawy w ramach poszczególnych obszarów rozwojowych:
Rozwój ruchowy i umuzykalniający:
- poranna gimnastyka
- podskoki, skłony, wyskoki przy piosence „Gimnastyka to zabawa”
- marsz naprzemienny z użyciem tamburyna
- inscenizacja piosenek o tematyce letniej i wakacyjnej
- relaksacja: słuchanie spokojnych i wyciszających piosenek
- spacery i zabawy na świeżym powietrzu
Rozwój poznawczy:
- „Jakie zwierzątka spotykamy w ZOO”- opiekunka przy pomocy kolorowych obrazków, pacynek i plastikowych figurek przedstawia dzieciom zwierzęta mieszkające w ZOO zwracając uwagę na różnice w wyglądzie i zachowaniu.
- „ Spacer po ZOO”- zajęcia ruchowe. Opiekunka rozkłada po sali obrazki zwierząt. Zadaniem dzieci jest odszukanie ich i umieszczenie w klatce.
- „ Czyj to głos”- słuchanie oraz rozpoznawanie odgłosów zwierząt.
- „ Bezpieczeństwo podczas wycieczki do ZOO”- opiekunka opowiada dzieciom czego nie powinno się robić podczas wizyty w ZOO: nie dokarmiamy zwierząt, nie wkładamy rąk do klatek, nie biegamy sami po alejkach, nie krzyczymy. Zwraca uwagę na właściwe zachowanie: trzymamy za rączkę rodziców, staramy się zachować ciszę.
- „ Wesoła małpka”- praca plastyczna. Wyklejanie konturu małpy za pomocą kaszy gryczanej i jęczmiennej.
- „ Zwierzęta w ZOO”- układanie 3-4 elementowych puzzli przedstawiających zwierzęta mieszkające w ZOO.
- „ ZOO”- teatr cieni. Przedstawienie dzieciom zwierząt które się ukryły w dżungli przy pomocy wierszyków.
Rozwój manipulacyjny i konstrukcyjny
- przewlekanki
- zabawy torem wyścigowym
- klocki – piętrzenie
Rozwój społeczny:
- wdrażanie dzieci do zasad i reguł obowiązujących w grupie
- wspieranie emocjonalne dzieci
- zachęcanie do wspólnych zabaw