GRUPA IA ŁASUCHY

4 – 8 lutego 2019 r.

Temat tygodnia: Nauka części ciała

W minionym tygodniu dzieci uczyły się i utrwalały nazwy poszczególnych części ciała. Zabawą wprowadzającą w temat było wskazywanie na obrazkach oczu, uszu, ust, nosa, rączek i nóżek. Pani opiekunka prosiła również, by dzieci pokazały wybrane części ciała na sobie i na lalce. Zabawa zakończyła się piosenką pt. „Gimnastyka to zabawa” , w której dzieci utrwaliły poznane nazwy części ciała.

Zabawa „Przedstaw się w lustrze” polegała na tym, że dzieci miały za zadanie wskazać w lustrze poszczególne części własnej twarzy. Dodatkową atrakcją była możliwość robienia różnych min i grymasów, co jednocześnie wzmacniało schemat własnego ciała u dzieci.

„Łasuchy” poznały również akcesoria toaletowe niezbędne do utrzymania prawidłowych nawyków higienicznych (szczotka, grzebyk, ręcznik, mydło, szampon). Pani opiekunka pokazała i omówiła ilustracje przedstawiające różne czynności higieniczne tj. mycie rączek oraz buzi, mycie zębów, czesanie włosów. Dzieci mogły samodzielnie umyć ząbki imitujące prawdziwą szczękę.

Tradycyjnie odbywały się zabawy muzyczne, ruchowo-naśladowcze i kołowe. Przy zabawach ruchowych został wykorzystany tor przeszkód – maty sensoryczne, zjeżdżalnia , tunel oraz kolorowe poduszki.

Na koniec tygodnia została przeprowadzona zabawa plastyczna – na przygotowanym wcześniej konturze twarzy dzieci doklejały brakujące oczka oraz buzię.

GRUPA IA ŁASUCHY

11-15 lutego 2019 r.

Temat tygodnia: Aktywny maluch

Kolejny tydzień lutego upłynął Łasuchom bardzo aktywnie. Dzieci poznały sprzęty i akcesoria, dzięki którym można cieszyć się z uroków zimowej aury (sanki, narty, łyżwy). Podczas zabawy ruchowej „Na saneczki” maluchy łączyły się w zaprzęgi, tańcząc do piosenki „Sanna” i „Tak się zachmurzyło”. Z kolei „Jazda na nartach” to zabawa w trakcie, której naśladowaliśmy jazdę na nartach. Temat zimowej aktywności ostał również włączony do zabawy muzycznej – dzieci, trzymając kolorowe wstążeczki w rączkach tańczyły i naśladowały jazdę na łyżwach przy utworze A. Vivaldiego pt. „Zima”. „Po krach” to kolejna zabawa ruchowa podczas, której dzieci chodziły po folii aluminiowej rozłożonej na dywanie, na hasło „mróz” zastygały w bezruchu, próbując utworzyć lodową figurę. Świetnie bawiliśmy się chodząc po torze przeszkód zrobionym z dużych brył przestrzennych. Pod koniec tygodnia wykonaliśmy pracę plastyczną pt. „Moje narty” ozdabiając szablon nart kolorowym papierem.

GRUPA IB ŚPIOCHY

4-8 lutego 2019 r.

Temat tygodnia: Nauka części ciała

Miniony tydzień upłynął Śpiochom na zapoznawaniu się ze schematem ciała człowieka. Dzieci poznawały i utrwalały nazwy poszczególnych części ciała, m.in. noga, ręka, ucho, usta, oczy, nos, oglądając i wskazując je na obrazkach, a następnie na samym sobie przyglądając się własnemu odbiciu w lustrze. Śpiochy poznawały również nawyki higieniczne, potrzebne do tego, by prawidłowo dbać o swoje ciało. Dużą atrakcją była nauka prawidłowego dbania o higienę jamy ustnej – dzieci miały bowiem okazję do ćwiczeń z użyciem modelu szczęki.

Nie zabrakło zabaw ruchowych, muzycznych, naśladowczych. Dużo radości sprawiła dzieciom swobodna zabawa z balonami oraz klockami.

GRUPA IB ŚPIOCHY

11-15 lutego 2019 r.

Temat tygodnia: Aktywny Maluch

W minionym czasie nasze Śpiochy uczestniczyły w różnorodnych zabawach, realizowanych w oparciu o miesięczny plan pracy. Tematem przewodnim był : „Aktywny Maluch”. Zabawy wspierały rozwój dzieci w poszczególnych obszarach.

  1. Rozwój poznawczy:
  • „Zimowa olimpiada”- zapoznanie dzieci ze sprzętem za pomocą, którego można cieszyć się z uroków zimowej aury (sanki, narty, łyżwy).
  • „Na sanki dzieci”- zabawa ruchowa, dzieci łączą się w zaprzęgi tańcząc do piosenek: „Tak się zachmurzyło”, „Sanna”.
  • „Jazda figurowa”- dzieci otrzymują wstążeczki. Dzieci tańczą przy utworze A. Vivaldiego „Zima”, wykonując swobodne ruchy.
  • „Jazda na nartach”- dzieci przy pomocy opiekunki naśladują jazdę na nartach, stojąc na nartach z tektury.
  • Podsumowanie wiadomości z całego tygodnia.
  1. Rozwój ruchowy :
  • Gimnastyka przy muzyce: „Głowa, ramiona, kolana, pięty”, „Tu paluszek, tu paluszek”, „Tu jedną rączkę mam”.
  • Zabawy ogólnorozwojowe z wykorzystaniem dużych brył przestrzennych, tunelów, obręczy.
  • Piosenki z pokazywaniem: „Idziemy do zoo”, „Dżungla”, „Koniki”.
  • Zabawy w kole: „Jadą Indianie na polowanie”, „W leśniczówce”, „Stary Niedźwiedź”, „Mam chusteczkę”.
  1. Rozwój manipulacyjno-konstrukcyjny:
  • Zabawa swobodna grzechotkami, postukiwanie o ziemie, potrząsanie.
  • Zabawa na materacach z woreczkami, schodki, wałki.
  • Zabawy ogólnorozwojowe z wykorzystaniem dużych brył przestrzennych, tunelów, obręczy.
  • Przeglądanie książeczek, bazgroty na kartce.
  • Zabawki sensoryczne – sensoryczne kwadraty, płytki.
  1. Rozwój społeczny:
  • Doskonalenie czynności samoobsługowych np. posługiwanie się łyżką i kubeczkiem.
  • Zachęcanie do wspólnych zabaw, nauka dzielenia się zabawkami.
  • Nauka sprzątania po sobie zabawek.

Praca plastyczna: „Moje narty”.

GRUPA II ZGRYWUSY

4-8 lutego 2019 r.

Temat tygodnia: Bawimy się w teatr 

W minionym tygodniu nasze Zgrywusy dowiedziały się, co to jest teatr. Opiekunka, za pomocą ilustracji i przygotowanych elementów takich jak kurtyna, aktorzy, scena, przybliżyła dzieciom znaczenie słowa „teatr”. Dzieci miały również okazję obejrzeć teatrzyk cieni pt. „Zwierzątka”. Opiekunka przestawiła zwierzęta za pomocą wierszyka i ich sylwet w formie cienia.

W innym dniu, opiekunka wykorzystując inną formę przedstawienia za pomocą – teatrzyk kukiełkowy, tekstem i śpiewem przedstawiła dzieciom fragmenty utworów: „ Jaś i Małgosia” i „ Kopciuszek”. Zachęcała również dzieci do uważnego śledzenia fabuły – skupienia uwagi na tym, co dzieje się na scenie, a więc rozwijania umiejętności społecznych niezbędnych w teatrze. Po zakończeniu przedstawienia dzieci miały okazję dokładnie obejrzeć poszczególne kukiełki. Podejmowały próby rozpoznawania i nazywania postaci.

W zabawie dydaktycznej pt. „ Emocje” opiekunka za pomocą przygotowanych ilustracji nazywała poszczególne emocje przy okazji je naśladując: radość, smutek, złość, strach, gniew i płacz.

Pod koniec tygodnia dzieci zbiorowo wyklejały maski różnorodnymi technikami. Przyklejały cekiny, kolorowe kuleczki i przyczepiały piórka.

GRUPA II ZGRYWUSY

11-15 lutego 2019 r.

Temat tygodnia: Kolorowy tydzień

Miniony tydzień upłynął Zgrywusom wyjątkowo kolorowo. Organizowane zabawy nawiązywały tematycznie do barw i kolorów. Dzieci utrwalały przede wszystkim podstawowe kolory: czerwony, zielony, żółty, niebieski, ale miały również możliwość poznawania innych barw, biorąc udział w różnych zabawach z użyciem wielu odpowiednio dobranych przedmiotów. Segregowały różne rodzaje klocków wg kolorów, budowały z nich konstrukcje dowolne. W utrwalaniu poznawanych barw pomagały także układanki, piłki oraz zabawa chustą animacyjną. Dzieci poszerzały swoje wrażenia sensoryczne (przede wszystkim wzrokowe) obserwując zmieniające się kolory świetlnej kuli oraz obracając w dłoniach szklane półkule w kolorach tęczy.

Powyższe zabawy umożliwiły dzieciom „poznanie” siedmiu barw tęczowych i wspólne wykonanie „tęczowego parasola” przy użyciu suchych pasteli.

W tym tygodniu u Zgrywusów odbył się BAL KARNAWAŁOWY – dzieci w kolorowych, bajkowych strojach tańczyły i bawiły się przy skocznej muzyce dziecięcej.

GRUPA III WAŻNIAKI

4-8 lutego 2019 r.

Temat tygodnia: Zwierzęta w moim domu

 

W minionym tygodniu nasze Ważniaki  uczestniczyły w zajęciach mających na celu zapoznanie dzieci z zwierzątkami jakie możemy mieć w domu. Dowiedziały się również jak nazywają się domki, w których te zwierzęta mieszkają. W kolejnym dniu dzieci przeniosły się do oceanarium i tak miały możliwość zapoznania się z miejscem gdzie żyją rybki tj. akwarium. Ważniaki mogły wcielić się w wędkarzy i połowić ryby i obejrzeć teatrzyk o złotej rybce. Pod koniec tygodnia dzieci uczestniczyły w zabawie plastycznej „ Moje akwarium”

Zgodnie z miesięcznym planem pracy realizowane zostały zabawy w ramach poszczególnych obszarów rozwojowych:

Rozwój ruchowy i umuzykalniający:

  • Poranna gimnastyka
  • podskoki, skłony, wyskoki przy piosence „Gimnastyka to zabawa”,
  • marsz naprzemienny z użyciem tamburyna.
  • inscenizacja piosenek o tematyce zimowej
  • relaksacja: słuchanie spokojnych i wyciszających piosenek

Rozwój poznawczy:

  • „ Nasze zwierzątka”- zwierzęta domowe: wyjaśnienie pojęcia zwierzęta domowe i zapoznanie z ich przedstawicielami ( kot, pies, chomik, papuga, rybki w akwarium)
  • „ Czyj to domek”- zagadki tematyczne z użyciem ilustracji ( pies-buda, kot- legowisko, rybki- akwarium, chomik-klatka)
  • „ Pies i kot jako przyjaciel dzieci”- poszerzenie wiadomości dotyczących wyglądu psa i kota ich przyzwyczajeń oraz roli w życiu człowieka
  • „ Mieszkańcy akwarium”- przy pomocy samodzielnie wykonanego akwarium opiekunka zapoznaje dzieci z rybkami i ich mieszkaniem- akwarium. Rozmowa z dziećmi z czego się składa akwarium i jak można łowić z niego rybki
  • „ Akwarium”- wspólna praca plastyczna wyklejanie kolorowych „balonowych” rybek do konturu akwarium i ozdabianie ich folia aluminiową.
  • „ Uciekaj myszko „- zabawa ruchowo- naśladowcza do piosenki „ Uciekaj myszko do dziury bo ciebie złapie kot bury…..”

Rozwój manipulacyjny i konstrukcyjny

  • przewlekanki,
  • zabawy układankami, układanie piramidek
  • klocki – piętrzenie szeregowanie uwzględniając wielkość klocków

Rozwój społeczny:

  • wdrażanie dzieci do zasad i reguł obowiązujących w żłobku,
  • wspieranie emocjonalne dzieci,
  • zachęcanie do wspólnych zabaw

6 lutego 2019r. u Ważniaków odbył się BAL KARNAWAŁOWY. Naszą wspólną zabawę rozpoczęła zabawa „Witamy się i przedstawiamy się” – każdy uczestnik balu miał okazję opowiedzieć, za co się przebrał, jakiego koloru ma strój; następnie naszą integrację w kole kontynuowaliśmy zabawą „Chodzi lisek koło drogi”. Po wspólnych zabawach w kole przyszedł czas na taniec przy różnego rodzaju utworach muzyki nowoczesnej, klasycznej po folkową. Nie zabrakło też zabawy w pociąg, tańców w małych kółeczkach. Bal przyniósł wszystkim wiele radosnych i ekscytujących przeżyć.

GRUPA III WAŻNIAKI

11-15 lutego 2019 r.

Temat tygodnia: Skrzydlaci przyjaciele – dokarmiamy ptaki zimą 

            Zajęcia odbywające się w tym tygodniu związane były tematycznie z ptakami, o które należy zadbać w okresie zimy. Opiekunka za pomocą ilustracji omawiała cechy charakterystyczne ptaków, które dokarmiamy podczas zimy. Zaprezentowała dzieciom karmnik dla ptaków zbudowanego z kartonu. Następnie odbyła się rozmowa z Ważniakami na temat rodzaju pokarmów dla ptaków (słonina, ziarenka zbóż), podczas której dzieci miały okazję rozwijać zmysł dotyku i ćwiczyć motorykę małą poprzez dotykanie i chwytanie ziarenek. Dzieci poznawały również ptasie zwyczaje dzięki czytanie przez opiekunkę książek przestawiających ptaki i ich zachowania.

kolejnym dniu Ważniaki układały puzzle, rozsypankę dotyczącą ptaków. Dzieci doskonaliły umiejętność układania puzzli, ćwicząc przy tym wyobraźnię i myślenie. Po wspólnym układaniu odbyła się zabawa ruchowa „Fruwające ptaszki”. Zadaniem dzieci było skakanie na jednej nodze, fruwanie jak ptaszki i wskakiwanie do gniazd (do hula hop). Kolejną zabawą było przejście przez tor za pomocą pachołków, hula hop, ślizgawki i rzucanie do celu piłeczkami.

W ostatnim dniu tygodnia dzieci miały możliwość wykonania ćwiczeń oddechowych, stymulujących rozwój mowy. Ich zadaniem było zdmuchiwanie piórek. Następnie wykonywały pracę plastyczną pt. „Wróbelek” – doklejanie piórek na kontur ptaka.

error: Content is protected !!