GRUPA IA ŁASUCHY
01 – 05 kwietnia 2019 r.
Temat tygodnia: Kwiecień plecień – kwietniowa pogoda
W minionym tygodniu dzieci poznawały kwietniową pogodę. Dowiedziały się, jak wygląda słońce, czym charakteryzuje się deszcz i burza oraz jak wieje wiatr. Słuchały też odgłosów tych zjawisk. Opiekunka zaprezentowała dzieciom, jak należy ubrać się na wiosenny spacer. Dzieci oglądały obrazki związane z garderobą wiosenną oraz ubranka dziecięce i akcesoria adekwatne do prezentowanej pogody tj. kurtka, buty, szalik, czapka, parasol. Opiekunka przygotowała także pary takich samych obrazków: deszczyk, burza, słońce, wiatr. Zadaniem dzieci było odnalezienie dwóch takich samych obrazków. Odbyła się również zabawa ruchowa związana z pogodą to „Omiń kałużę”. Dzieci podczas „Deszczowej piosenki” skakały przez kałuże wykonane z niebieskiego brystolu. Kolejną zabawą ruchową było „Ciepło – zimno” – gdy opiekunka pokazała emblemat słoneczka dzieci swobodnie maszerowały, słuchając jednocześnie piosenki „Kapu, kap”, a gdy schowała słoneczko i pokazała emblemat padającego deszczu, muzyka przestawała grać , dzieci szybciutko chowały się pod duży parasol. Przy zabawach manipulacyjnych została wykorzystana ciastolina. Dzieci manipulując kolorową masową tworzyły z niej różne kształty, ćwicząc przy tym sprawność dłoni. Na koniec tygodnia została przeprowadzona zabawa plastyczna. Dzieci, używając wałka i żółtej farby malowały przygotowany tektury szablon, tworząc własne wiosenne słoneczko.
GRUPA IA ŁASUCHY
8–12 kwietnia 2019 r.
Temat tygodnia: Kurczaczki i zajączki
W drugim tygodniu kwietnia Maluszki z grupy I A na podstawie ilustracji, obrazków, zabawek, pacynek i maskotek poznały postać kurczaczka oraz zajączka. Zapoznały się z ich wyglądem, zachowaniem, sposobami poruszania się. Ważnym elementem było również odniesienie do tradycji Świąt Wielkanocnych. Podczas zabawy orientacyjno – porządkowej pt. „Zajączki do norki” dzieci biegały w rytm wesołej muzyki po sali, a gdy muzyka milkła maluszki wskakiwały do swojej „norki” – obręczy rozłożonej na dywanie. Układaliśmy również puzzle dwuelementowe, przedstawiające kurczątko i zajączka doskonaląc przy tym spostrzegawczość i koordynację wzrokowo-ruchową. Pod koniec tygodnia Łasuchy wykonały wspólną pracę plastyczną polegającą na wyklejaniu konturów zajączka skrawkami materiału oraz kurczaczka żółtą bibułą. Nie zabrakło również zabaw ruchowych z piłkami tj. turlanie do siebie, podrzucanie, kopanie, zabaw w kole oraz z chustą animacyjną.
GRUPA IB ŚPIOCHY
01 – 05 kwietnia 2019 r.
Temat tygodnia: Kwiecień plecień – kwietniowa pogoda
W minionym czasie nasze Śpiochy uczestniczyły w różnorodnych zabawach realizowanych w oparciu o miesięczny plan pracy. Tematem przewodnim był : „Kwiecień plecień-kwietniowa pogoda”. Zabawy odnosiły się do poszczególnych obszarów rozwojowych dzieci.
-
Rozwój poznawczy:
- Zapoznanie dzieci z elementami kwietniowej pogody (słońce chmurka, deszcz, śnieg, wiatr, burza). Słuchanie odgłosów deszczu, wiatru, burzy nagranych na płycie CD.
- Wiosenny strój- opiekunka prezentuje dzieciom ubrania, które należy założyć na wiosenny spacer.
- Ciepło- zimno- zabawa ruchowa. Opiekunka włącza piosenkę pt. „Maszerują dzieci drogą”, pokazuje emblemat ze słoneczkiem i zachęca maluszki do spacerowania po sali. Gdy chowa słoneczko i włącza odgłos padającego deszczu- dzieci chowają się pod duży parasol.
- Podsumowanie wiadomości z całego tygodnia.
-
„Rozwój ruchowy :
- Piosenki z pokazywaniem „Idziemy do zoo”, „Dżungla”, „Koniki”.
- Zabawy ruchowo-naśladowcze przy piosenkach o tematyce wiosennej: „A Ty zimo uciekaj”, „Idzie do nas wiosna”, „Maszeruje wiosna”, „Była sobie żabka mała”, „Kle kle Boćku kle kle”.
- Proste zabawy kołowe do piosenek: „Mam chusteczkę haftowaną”, „Dwa malutkie misie”, „Jadą Indianie na polowanie”, „Chodzi lisek koło drogi”, „Stary Niedźwiedź”.
-
Rozwój manipulacyjno-konstrukcyjny:
- Swobodna zabawa w basenie z plastikowymi piłeczkami.
- Zabawa na materacach z woreczkami.
- Przeglądanie książeczek.
- Swobodne zabawy lalkami, misiami.
- Swobodna zabawa na bujakach.
- Próba rzucania do celu woreczkami.
-
Rozwój społeczny:
- Utrwalanie nawyków higienicznych- mycie rączek.
- Utrwalanie umiejętności zgodnej zabawy.
- Utrwalanie nawyków porządkowych – odkładanie zabawek po skończonej zabawie.
- Praca plastyczna: „Słoneczko”.
GRUPA IB ŚPIOCHY
08 – 12 kwietnia 2019 r.
Temat tygodnia: Kurczaczki i zajączki
W tym tygodniu Śpiochy zapoznały się z zajączkiem i kurczaczkiem, ich wyglądem i typowymi zachowaniami. Na podstawie ilustracji dzieci poznały postać żółtego kurczątka, na przykładzie którego wskazywały gdzie jest dzióbek, skrzydełka, nóżki, a obserwując dużą plastikową kurę mogły zaobserwować jak wygląda i jaki w dotyku jest kurze piórko. Następnie zapoznały się z wesołym zajączkiem i elementami jego wyglądu (długie uszy, długie nogi i wąsy), które następnie wskazywały na obrazku. Dzieci miały również okazję układać proste puzzle przedstawiające postacie bohaterów tego tygodnia, ćwicząc dzięki temu uwagę, spostrzegawczość i koordynację wzrokowo-ruchową. Nie zabrakło również zabaw ruchowych odnoszących się do tematu – Śpiochy naśladowały sposób poruszania się zajączka i kurczaczka. Na zakończenie tygodnia dzieci stworzyły wspólną pracę plastyczną – wyklejały kontury zająca i kurczaczka bibułą.
GRUPA II ZGRYWUSY
01 – 05 kwietnia 2019 r.
Temat tygodnia: Bocian i żaba
Pierwszy tydzień kwietnia upłynął Zgrywusom zna zabawach związanych z typowo wiosennymi postaciami – bocianem i żabą.
-
Podczas zabawy pluszakami oglądając obrazki oraz słuchając odgłosów (klekotów i kumkania, rechotania) dzieci zapoznały się z bocianem i żabkami.
-
Zabawy ruchowo – taneczne przy muzyce oraz piosenkach dały dzieciom okazję do „zamiany” w żabki i bociany (przy użyciu opasek z emblematem bociana i żab).
-
„Żabki na spacerze” – dzieci pokonywały tor przeszkód naśladując skoki i ruchy tych zwierzątek. „Chowały się” w stawie (koła hula – hop) przed bocianem, który chciał je schwytać.
-
Z pomocą opiekunki dzieci wykonały obrazki z żabką w roli głównej – „malowały” używając suchych pasteli na kartonie.
GRUPA II ZGRYWUSY
08 – 12 kwietnia 2019 r.
Temat tygodnia: Pani Wiosna
W minionym tygodniu dzieci zapoznały się z wyglądem Pani Wiosny oraz jej cechami charakterystycznymi. Opiekunka, przy pomocy obrazków, omówiła zmiany zachodzące wiosną w przyrodzie. Dzieci brały udział w zabawie „Co pasuje do wiosny?”. Wyodrębniały spośród obrazków o różnej tematyce te, które kojarzą się z wiosną, a także te, które do wiosny nie pasują (słońce, kwiaty, bazie, jazda na rowerze, bocian, żabki, płatek śniegu, bałwanek, sanki). Zadaniem Zgrywusów było również dopasowanie pasujących do siebie małych i dużych obrazków przedstawiających kwiatki o różnym kolorze. Następnie musiały do danego kwiatka dopasować również klocki w odpowiednich kolorach. Dzieci podczas codziennych spacerów szukały pierwszych zwiastunów wiosny. Przyglądały się maleńkim pączuszkom na drzewach i krzewach, a także wiosennym kwiatkom. Zgrywusy z dużym zainteresowaniem obejrzały teatrzyk na podstawie utworu Brzechwy pt. „Nadejście Wiosny”. Chętnie odpowiadały kto wystąpił w przedstawieniu, a także o tym jak się zmienia otoczenia kiedy nastaje wiosna. Tydzień zakończył się zabawą plastyczną. Dzieci z pomocą farby, gąbki i wałeczków wypełniały kontury tulipanów.
GRUPA III WAŻNIAKI
01 – 05 kwietnia 2019 r.
Temat tygodnia: Kolorowy tydzień
W minionym tygodniu nasze Ważniaki uczestniczyły w zajęciach mających na celu zapoznanie dzieci z podstawowymi kolorami tj. zielony , czerwony, niebieski, żółty. Zgodnie z miesięcznym planem pracy zrealizowane zostały zabawy w ramach poszczególnych obszarów rozwojowych:
Rozwój ruchowy i umuzykalniający:
- Poranna gimnastyka
- podskoki, skłony, wyskoki przy piosence „Gimnastyka to zabawa”,
- marsz naprzemienny z użyciem tamburyna.
- inscenizacja piosenek o nowej porze roku – Wiośnie
- relaksacja: słuchanie spokojnych i wyciszających piosenek
Rozwój poznawczy:
- „ Zielony dzień”- zajęcia ruchowe tor przeszkód „ Przygody żabki” do piosenki „Zielona żaba…” Wyszukiwanie zielonego koloru spośród przedmiotów znajdujących się na sali.
- „ Czerwony dzień”- segregowanie klocków do odpowiedniego koloru znajdującego się na chuście animacyjnej.
- „ Niebieski dzień”- zajęcia ruchowe- taniec z niebieską szarfą do piosenki Vivaldiego „Wiosna”.
- „ Żółty dzień”- zabawa kolorowymi balonami i ozdabianie ich kolorowymi piankowymi kawałkami papieru.
- „ Kolorowa tęcza” – na brystolu namalowana jest tęcza. Dzieci odbijają rączki w farbie i „ malują” nimi tęczę.
Rozwój manipulacyjny i konstrukcyjny
- przewlekanki,
- zabawy układankami, układanie piramidek,
- klocki – piętrzenie szeregowanie uwzględniając wielkość klocków.
Rozwój społeczny:
- wdrażanie dzieci do zasad i reguł obowiązujących w żłobku,
- wspieranie emocjonalne dzieci,
- zachęcanie do wspólnych zabaw.
GRUPA III WAŻNIAKI
08 – 12 kwietnia 2019 r.
Temat tygodnia: Zabawy badawcze
W tym tygodniu Ważniaki miały okazję zapoznać się z różnymi doświadczeniami i eksperymentami angażującymi przede wszystkim zmysły: wzroku, węchu i dotyku. Celem było rozwijanie zainteresowań badawczych dzieci oraz poznawanie rzeczywistości przyrodniczej poprzez eksperymentowanie, obserwowanie i odkrywanie. Pierwszym doświadczeniem było poszukiwanie skarbów. W ukrytych pudełkach z kaszą jęczmienną, bibułą, watą i plasteliną, dzieci miały za zadanie poszukać skarbów, które się tam ukryły. W kolejnym dniu opiekunka zapoznawała Ważniaki z terminem „ciepły-zimny”. Dzieci za pomocą butelek z ciepłą i zimną wodą odgadywały w której znajduje się ciepła a w której zimna woda. Zaprezentowana została również zamrożona woda (lód), w której znajdowały się przedmioty. Zadaniem dzieci było polanie ciepłą wodą lodu, obserwowanie co się z nim stanie, a na końcu wydobycie przedmiotu, jaki znajdował się w pojemniku z lodem.
Kolejnym doświadczeniem było „co pływa, a co tonie” – wrzucanie przez dzieci do przeźroczystego pojemnika z wodą różnych przedmiotów: piórko, klocki, piłka, ołówek, gumka do ścierania. Przy tej zabawie badawczej, dzieci odkrywają, które przedmioty toną – są ciężkie, a które utrzymują się na powierzchni – są lekkie. Następnie Ważniaki mogły zobaczyć eksperyment „Przyjaźń kolorów”. Opiekunka wraz z dziećmi, za pomocą barwników, zabarwiła wodę w pojemniczkach na czerwono, niebiesko, zielono i pomarańczowo. Do słoika wlano wodę, a na wierzch wody dodano piankę do golenia. Ważniaki wlewały powoli barwniki do słoika, przez co mogły zobaczyć jak się łączą kolory.
Kolejnym zadaniem było zaprezentowanie dzieciom „cieczy nienewtonowskiej” – Starszaki za pomocą mąki i wody tworzyły jednolitą masę, o ciekawych właściwościach. Na końcu dzieci miały eksperyment z balonami „Elektryzujące balony” – pocieranie przez dzieci o swoje ubrania nadmuchanego balonu, następnie zbliżenie balonu do porozrzucanych kawałków papieru i bibuły.
Eksperymenty budziły w dzieciach ogromne zainteresowanie, ciekawość i entuzjazm. Z wielką chęcią i podziwem dla uzyskiwanych efektów uczestniczyły w zajęciach.