GRUPA IA ŁASUCHY
29 kwietnia – 2 maja 2019 r.
Temat tygodnia: Majowa łąka
W minionym tygodniu dzieci zapoznały się z majową łąką- jej wyglądem i wybranymi mieszkańcami, wśród których znalazły się: motyl, kret, biedronka, mrówka, ślimak, ptaszek, pszczoła, bocian. W celu utrwalenia wiadomości podczas czytania opowiadania o majowej łące dzieci miały za zadanie wskazać odpowiednie obrazki. Dzieci poznały także kwiaty jakie mogą spotkać na majowej łące: żonkil, tulipan, stokrotka. Również w nawiązaniu do majowej łąki tematem przewodnim zabawy plastycznej był ślimak – dzieci tworzyły go z papierowej foremki. W zabawach ruchowych została wykorzystana ścieżka sensoryczna, składająca si e z elementów o różnej fakturze – dzieci temu dzieci mogły doskonalić zmysł dotyku i równowagę.
GRUPA IA ŁASUCHY
6 – 10 maja 2019 r.
Temat tygodnia: Poznajemy zwierzątka
W drugim tygodniu maja Łasuchy z grupy IA poznawały, za pomocą pacynek, maskotek i obrazków, cechy charakterystyczne zwierząt takich jak: kot, pies, krowa, koń, owca, świnka, a także uczyły się rozpoznawać je po odgłosach jakie wydają. Poznały również wygląd i zachowanie kury inscenizując piosenkę pt. „Gdacze kura: ko, ko, ko.” Maluszki ćwiczyły swoją spostrzegawczość układając puzzle dwu i trzyelementowe, przedstawiające poznane zwierzęta. Pod koniec tygodnia Łasuchy wykonały pracę plastyczną pt. „Magiczne zwierzątko” polegającą na malowaniu wałkiem zamoczonym w farbie szablonu w kształcie dowolnego zwierzątka. Nie zabrakło zabaw ruchowych np. z woreczkami podczas, których dzieci chodziły z woreczkami na głowie, przekładały z rączki do rączki, skakały przez nie, podrzucały i łapały.
GRUPA IB ŚPIOCHY
29 kwietnia – 2 maja 2019 r.
Temat tygodnia: Majowa Łąka
W minionym, krótkim tygodniu dzieci z Grupy IB miały okazję,, dzięki przygotowanym ilustracjom, zapoznać się z wyglądem majowej, rozkwitającej łąki i jej wybranymi mieszkańcami (motyl, pszczółka, ptaszek, bocian, biedronka, ślimak, kret). Następnie uważnie przyglądały się obrazkom przedstawiającym kwiaty, a jedne z nich – żonkil obejrzały na żywo, poznając jego właściwości – wygląd, zapach, strukturę w dotyku. Na zakończenie wykonały metodą wydzieranki pracę plastyczną pt. „kolorowe ślimaki”. Nie zabrakło zabaw ruchowych i muzyczno-naśladowczych. W wolnych chwilach Śpiochy miały okazję bawić się klockami, na bujakach i materacach.
GRUPA IB ŚPIOCHY
06-10 maja 2019 r.
Temat tygodnia: Poznajemy zwierzątka
W tym tygodniu dzieci zapoznały się z wyglądem i cechami charakterystycznymi zwierząt takich jak: krowa, kogut, kura, baran, świnka, kaczka, koń. Maluszki z ciekawością i dużym zainteresowaniem wsłuchiwały się w odgłosy wydawane przez te zwierzęta. Dzieci układały puzzle dwu i trzy elementowe przedstawiające: barana, kaczkę, świnkę. Czas zabaw umilały nam piosenki o tematyce wiosennej, a także o zwierzątkach: „Puszek okruszek”, „Pieski małe dwa”, „Farmer”, „Koniki”. Śpiochy wykonały prace plastyczną polegającą na wypełnieniu farbą konturu krówki. Ponad to, dzieci miały okazję do doskonalenia umiejętności w ruchowych, manipulacyjnych i społecznych.
Rozwój ruchowy:
- Tor przeszkód z wykorzystaniem: tuneli, miękkich materacy;
- Próby podrzucania, turlania, łapania i podawania piłki;
- Stymulowanie umiejętności prawidłowego siadania, raczkowania i pionizacji ciała;
- Stwarzanie przestrzeni do swobodnego poruszania się po sali;
- Ćwiczenie koordynacji- wzrokowo ruchowej.
Rozwój manipulacyjny i konstrukcyjny:
- Chwytanie zabawek i postukiwanie nimi o różne powierzchnie;
- Wkładanie mniejszych przedmiotów w większe;
- Ćwiczenie chwytu.
Rozwój społeczny i emocjonalny:
- Wdrażanie zasad obowiązujących w grupie;
- Zachęcanie do wspólnych zabaw i dzielenia się zabawkami.
GRUPA II ZGRYWUSY
29 kwietnia – 2 maja 2019 r.
Temat tygodnia: Mieszkańcy łąki
W minionym, krótszym niż zazwyczaj tygodniu nasze Zgrywusy zapoznały się z mieszkańcami łąki. W zabawie dydaktycznej pt. „ Kogo spotkamy na łące?” opiekunka zorganizowała teatrzyk na podstawie wiersza L. Salach „Łąka”. Zostały przedstawione zwierzęta i owady mieszkające na łące. Poznając ich wygląd i zwyczaje tych stworzeń, dzieci wzbogaciły zasób swojej wiedzy o otaczającym świecie oraz dolności językowe. W zabawie plastycznej pt. „Biedronka” dzieci, za pomocą przygotowanych czerwonych i czarnych kółek, wykonały postać biedronki. Opiekunka, pomagając i nakierunkowując na prawidłowe wykonanie biedronki, dawała dzieciom okazję do wzbogacenia wyobraźni i rozwijania koordynacji wzrokowo-ruchowej.
GRUPA II ZGRYWUSY
6 – 10 maja 2019 r.
Temat tygodnia: Aktywny maluch
W tym tygodniu Zgrywusy doskonaliły przede wszystkim swoje umiejętności ruchowe. Organizowane były głównie zajęcia gimnastyczne, odpowiadające na naturalną potrzebę ruchu i aktywności.
Zabawy ruchowe, w których brały udział doskonaliły:
- znajomość części własnego ciała,
- możliwość poruszania nimi,
- wyczucie przestrzeni,
- umiejętności naśladowcze,
- koordynację wzrokowo – ruchową,
- zmysł równowagi,
- sprawne rzucanie i chwytanie piłek różnej wielkości, trafianie do celu.
Zabawy te poprawiały ogólną sprawność fizyczną organizmu i wzmacniały odpowiednie grupy mięśni oraz uczyły dzieci wytrwałości, cierpliwości oraz współdziałania w grupie. Sportowemu tygodniowi towarzyszyły również zabawy z wykorzystaniem różnych pomocy i sprzętów w sali gimnastycznej to między innymi: „Gimnastyka to zabawa” ; „Ręce do góry hop sa sa”. Na koniec tygodnia Zgrywusy wykonały pracę plastyczną „Kolorowa piłka w kropki”, która była okazją do ćwiczeń manualnych, prawidłowego, ale też swobodnego posługiwania się kredkami świecowymi trójkątnymi.
GRUPA III WAŻNIAKI
29 kwietnia – 2 maja 2019 r.
Temat tygodnia: Sportowy tydzień
W minionym tygodniu nasze Ważniaki uczestniczyły w zajęciach mających na celu zapoznanie z różnymi dyscyplinami sportowymi oraz aktywnościami, tak aby być zdrowymi i silnymi. Zgodnie z miesięcznym planem pracy realizowane zostały zabawy w ramach poszczególnych obszarów rozwojowych:
Rozwój ruchowy i umuzykalniający:
- poranna gimnastyka;
- podskoki, skłony, wyskoki przy piosence „Gimnastyka to zabawa”;
- marsz naprzemienny z użyciem tamburyna;
- inscenizacja piosenek o nowej porze roku – Wiośnie;
- relaksacja: słuchanie spokojnych i wyciszających piosenek.
Rozwój poznawczy:
- „ Dyscypliny sportowe”- zapoznanie z różnymi dyscyplinami sportowymi oraz aktywnościami na świeżym powietrzu dostosowując je do pory roku. Przedstawienie przy pomocy kolorowych ilustracji.
- „ Zawody sportowe” – zestaw różnorodnych ćwiczeń przy użyciu atlasu gimnastycznego oraz innego sprzętu dostępnego w żłobku.
- „ Sportowiec” – zabawa plastyczna – wyklejanie postaci sportowca różnymi materiałami i bibułą (praca wspólna grupowa)
Rozwój manipulacyjny i konstrukcyjny
- przewlekanki;
- zabawy układankami, układanie piramidek;
- klocki – piętrzenie szeregowanie uwzględniając wielkość klocków.
Rozwój społeczny:
- utrwalanie zasad i reguł obowiązujących w żłobku;
- wspieranie emocjonalne dzieci;
- zachęcanie do wspólnych zabaw.
GRUPA III WAŻNIAKI
6 – 10 maja 2019 r.
Temat tygodnia: Spacery po lesie i łące
W minionym tygodniu opiekunka zapoznawała Ważniaki z mieszkańcami łąk i lasów, omawiając ich cechy charakterystyczne. Zwracała również szczególną uwagę na odpowiednie zachowanie się w lesie, tak by nie zakłócać rytmu życia i spokoju zwierząt. W pierwszym dniu opiekunka, przy pomocy ilustracji i plastikowych figurek, zapoznawała starszaki ze zwierzętami i owadami, które mieszkają w lesie i na łące. Dzieci dopasowywały figurki zwierząt do odpowiednich ilustracji. Omówione zostało odpowiednie zachowanie się w lesie – zachowanie ciszy, porządku i dbanie o przyrodę. „Co fruwa, a co nie?” – omówienie sposobów poruszania się zwierząt i owadów łąkowych oraz leśnych. Dzieci w opaskach na głowie, które określały zwierzęta i owady w jaki się „przemieniły” poruszały się po sali. „Kto mieszka na łące” – Ważniaki miały okazję zobaczyć i posłuchać teatrzyku o zwierzętach leśnych i łąkowych na podstawie wiersza pt. „Łąka”. „Mieszkańcy łąki lasu” – Ważniaki układały puzzle przedstawiające mieszkańców lasów i łąk oraz słuchały opowiadania o leśnych zwierzętach, zapoznając się przy tym z odgłosami, jakie wydają.